Buchenwald: Největší koncentrační tábor v Německu - Osvětim: Auschwitz - Birkenau

Poblíž města Weimar ve spolkové zemi Durynsko byl otevřen v roce 1937 největší Německý koncentrační tábor s názvem Buchenwald.

Koncentrační tábor Buchenwald

Buchenwald byl jedním z největších koncentračních táborů na území Německa a symbol krutostí, které nacistický režim páchaných na vězních. Nacházel se poblíž města Weimar ve spolkové zemi Durynsko a byl otevřen v roce 1937. Zpočátku byl tábor určen pro politické vězně, intelektuály a další osoby, které nacisté považovali za nepřátele režimu. Později byli do Buchenwaldu deportováni také Židé, Romové, homosexuálové, váleční zajatci a lidé označení za „asociální“.

Vstupenky, ceník a otvírací doba

Prohlídky pro veřejnost v německém jazyce s našimi pedagogy se konají v následujících časech:

úterý až neděle a státní svátky

duben – říjen: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a 14:30
listopad a březen: 10:30, 11:30 a 13:30
Prosinec – únor: 11:30 a 13:30

Velikost skupiny je omezena na 30 účastníků. Doporučený minimální věk je 15 let.

Délka: cca. 2 hodiny

Vstupné: 7 eur, snížené 3 eura

Vstupenky na veřejné prohlídky jsou k dispozici v návštěvnickém informačním centru na parkovišti. Vstupenku si prosím zakupte alespoň 15 minut před začátkem prohlídky. Předběžná rezervace je možná telefonicky na čísle 03643/745500 nebo na buchenwaldinfo-weimar@buchenwald.de

Výstava

jsou k vidění čtyři expozice V památníku – historická a umělecká expozice o koncentračním táboře , o historii sovětského speciálního tábora č. 2 a o historii památníku .

duben – říjen:
úterý až neděle a státní svátky
9:00 – 18:00 (poslední vstup 17:30)

listopad – březen:
úterý až neděle a státní svátky
9:00 – 16:00 (poslední vstup 15:30)

Zavřeno v pondělí 24. až 26. prosince, 31. prosince a 1. ledna.

Život a podmínky v táboře Buchenwald

Podmínky v Buchenwaldu byly extrémně kruté. Vězni zde trpěli fyzickým vyčerpáním, podvýživou, nedostatkem hygieny a nemocemi, jako byl například tyfus. Nacisté vězně denně využívali na nucené práce v továrnách, kamenolomech a při stavebních projektech. Jedním z nejhorších míst byla tzv. Blok 61, známý jako „experimentální blok“, kde lékaři prováděli pseudovědecké experimenty na vězních.

Buchenwald se stal místem neustálého násilí, mučení a poprav. Mnoho vězňů bylo mučeno nebo popravováno prostřednictvím zastřelení, oběšení nebo dalších brutálních metod. Nacisté zde vytvořili „Stěnu smrti“, kde byli vězni popravováni střelbou do týla.

Experimenty na vězních

Buchenwald byl známý také pro své nelidské lékařské experimenty. Dozorci SS a vězeňští lékaři prováděli na vězních brutální experimenty, včetně testů nových léků, vakcín a zkoušek odolnosti lidského těla. Vězni byli často vystavováni chemikáliím nebo nemocem, aby se zjistila jejich reakce. Tyto experimenty měly devastující účinky a způsobovaly utrpení a smrt mnoha lidí.

Povstání vězňů a osvobození

Jedním z významných momentů v historii Buchenwaldu bylo povstání vězňů na konci války. V dubnu 1945 se skupina vězňů spojila, aby se postavila nacistům a převzala kontrolu nad táborem. Před příchodem americké armády vězni úspěšně sabotovali část táborového provozu a ubránili se před plánovaným masovým vražděním.

Dne 11. dubna 1945 osvobodila Buchenwald americká vojska. V táboře našli tisíce přeživších vězňů, ale také hromady těl a důkazy o masových vraždách. Celkem prošlo Buchenwaldem kolem 280 000 vězňů z více než 50 zemí světa a asi 56 000 z nich zde zahynulo.

Památník Buchenwald

Dnes se na místě bývalého koncentračního tábora nachází památník a muzeum Buchenwald, které slouží k uctění památky obětí a připomíná krutosti páchané během nacistického režimu. Návštěvníci mohou vidět původní táborové budovy, vězeňské bloky, krematorium, „Stěnu smrti“ a Blok 61, který byl centrem mučení a experimentů.

Kontakt a adresa

99427 Weimar, Německo

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Další koncentrační tábory

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Co vše vidět ve Wroclavi? Zkuste najít všechny trpaslíky, dát si oběd na rynku a odpoledne se projděte po zoo.

Western Camp Resort

Western Camp Resort

Western Camp Resort je stylizovaný do klasické westernové vesnice z amerického divokého západu.

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou – procházka, večeře na terase, odpočinek v jacuzzi s šampaňským? Tohle zažiješ na polských Maledivách.

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav – Zoo je skvěle udržovaná a nabízí nespočet možností, jak strávit den v příjemném prostředí. Otvírací doba, vstupenky, ceník zde.

Chocholowskie termy

Chocholowskie termy

Chocholowskie Termy jsou ideálním místem pro relaxační a zábavný den plný vodních radovánek a wellness zážitků, ať už plánujete rodinný výlet nebo romantický pobyt pro dva.

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark Zakopane je skvělým místem pro celodenní výlet plný zábavy, relaxace a nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Polská vesnice Olza není v hledáčku čechů jen kvůli jeho hojně navštěvovanému zahradnictví, ale má také koupaliště s písčitou pláží a stejnojmenným názvem.

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska je největší oblast pohyblivých písků v Polsku, která se nachází na hranici Slezské vrchoviny a Olkuszské pahorkatiny. Poušť má 32km²!

Osvětim adresa

Nejnovější komentáře

Osvětim pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Super last minute wyjazd jutro // Webdesign: Poradnyweb.cz