Vyhlazovací tábor Treblinka - informace, historie

Treblinka byl jedním z největších nacistických vyhlazovacích táborů během druhé světové války. Nacházel se v odlehlé části východního Polska, asi 80 km severovýchodně od Varšavy

Treblinka

Treblinka byl jedním z největších nacistických vyhlazovacích táborů během druhé světové války. Nacházel se v odlehlé části východního Polska, asi 80 km severovýchodně od Varšavy. Treblinka se skládala ze dvou oddělených táborů: Treblinka I, pracovní tábor, a Treblinka II, vyhlazovací tábor, který byl součástí operace Reinhard – nacistického plánu na vyhlazení židovského obyvatelstva v okupovaných polských územích.

Otvírací doba, vstupenky a ceník

Poplatek za muzeum je 7 PLN na osobu. V pondělí se neplatí žádné poplatky.

Připomínáme, že do areálu Treblinka muzea je návštěvníkům zakázáno vodit psy. Zákaz se nevztahuje na vodicí psy.

Otevírací doba

Muzeum je otevřeno každý den v těchto hodinách: 9:00 – 18:30
Muzeum je ZAVŘENO na 1. ledna na Velikonoce a Vánoce

Založení a účel Treblinky II

Vyhlazovací tábor Treblinka II byl zřízen v červenci 1942 výhradně za účelem systematického vyhlazování Židů. Patřil mezi tři hlavní vyhlazovací tábory (spolu se Sobiborem a Belzecem) v rámci operace Reinhard. Jeho jediným cílem bylo masové vraždění, především polských Židů, ale také Romů a dalších skupin, které nacisté považovali za „nežádoucí“.

Transporty do Treblinky přicházely především z ghett, kde byli Židé předtím internováni. Největší počet obětí tvořili Židé z Varšavského ghetta, ale lidé byli deportováni i z dalších částí Polska, Německa, Rakouska, Československa a dalších okupovaných území. Odhaduje se, že v Treblince bylo zavražděno až 900 000 lidí, přičemž většina z nich byla zabita do několika hodin po příjezdu do tábora.

Příchod do tábora a proces vraždění

Po příjezdu vlakem byli vězni ihned odváděni z rampy na selekci. Veškeré jejich osobní věci jim byly zabaveny a nacisté často používali podvody, aby vězně uklidnili – říkali jim, že jdou do sprch nebo na „dezinfekci“. Ve skutečnosti byli přiváděni přímo do plynových komor, které byly maskovány jako sprchy.

Treblinka měla několik plynových komor, ve kterých byli vězni zavražděni pomocí jedovatého plynu (pravděpodobně oxidu uhelnatého z motorů). Těla mrtvých byla nejprve pohřbívána v hromadných hrobech, ale později, aby se zakryly důkazy, byla exhumována a spálena na otevřených roštech. Tento proces spalování probíhal hlavně od roku 1943, kdy nacisté začali systematicky ničit důkazy o masovém vraždění.

Podmínky v táboře

Treblinka byla naprosto nelidským místem. Vězni, kteří nebyli okamžitě zavražděni, byli nuceni pracovat pod brutálními podmínkami, často až do smrti. Malý počet vězňů byl vybrán pro práci v táboře – ti měli na starost třídění majetku mrtvých, úklid po masových vraždách a obsluhu plynových komor a krematorií.

Dozorcové byli extrémně krutí a násilní, což vedlo k vysoké úmrtnosti i mezi těmi, kteří nebyli okamžitě zavražděni. Vězni trpěli neustálým hladem, nemocemi a fyzickým i psychickým vyčerpáním.

Povstání v Treblince

Jednou z nejpozoruhodnějších událostí v historii tábora bylo povstání vězňů, které vypuklo 2. srpna 1943. Skupina vězňů, kteří byli nasazeni k práci, naplánovala vzpouru s cílem uprchnout z tábora a zničit zařízení, aby zamezili dalším vraždám. Vězni se zmocnili zbraní, které se jim podařilo tajně ukrást, a zapálili část tábora. Asi 300 vězňům se podařilo uprchnout, avšak většina z nich byla během následujících dní dopadena a zabita. Pouze malému počtu se podařilo přežít a dožít konce války.
Likvidace tábora

Po povstání a kvůli postupujícím spojeneckým vojskům nacisté začali tábor postupně likvidovat. V říjnu 1943 byl tábor uzavřen a zbytky zařízení byly zničeny. Místo tábora bylo vyrovnáno a nacisté se pokusili zamaskovat své zločiny výsadbou plodin na místě masových vražd. Přesto se jim nepodařilo zahladit všechny důkazy, a po válce byly zločiny v Treblince plně odhaleny.

Památník Treblinka

Dnes se na místě tábora nachází památník, který připomíná oběti holokaustu. Treblinka zůstává jedním z nejvýraznějších symbolů nacistického „konečného řešení“ a místa, kde byla lidskost systematicky potlačována v rámci nacistické genocidy.

Památník tvoří obří kamenný blok a okolní menší kameny, které symbolizují obce a komunity zničené v rámci holokaustu. Místo je tiché a zlověstné, připomíná děsivé události, které se zde odehrály, a je mementem pro budoucí generace, aby nikdy nezapomněly na hrůzy, které byly v Treblince spáchány.

Adresa, mapa a kontakt

Muzeum Treblinka
08-330 Kosów Lacki
Wólka Okrąglik 115
tel./fax: +48 25 781 16 58
sekretariat@muzeumtreblinka.eu

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Další koncentrační tábory

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Co vše vidět ve Wroclavi? Zkuste najít všechny trpaslíky, dát si oběd na rynku a odpoledne se projděte po zoo.

Western Camp Resort

Western Camp Resort

Western Camp Resort je stylizovaný do klasické westernové vesnice z amerického divokého západu.

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou – procházka, večeře na terase, odpočinek v jacuzzi s šampaňským? Tohle zažiješ na polských Maledivách.

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav – Zoo je skvěle udržovaná a nabízí nespočet možností, jak strávit den v příjemném prostředí. Otvírací doba, vstupenky, ceník zde.

Chocholowskie termy

Chocholowskie termy

Chocholowskie Termy jsou ideálním místem pro relaxační a zábavný den plný vodních radovánek a wellness zážitků, ať už plánujete rodinný výlet nebo romantický pobyt pro dva.

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark Zakopane je skvělým místem pro celodenní výlet plný zábavy, relaxace a nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Polská vesnice Olza není v hledáčku čechů jen kvůli jeho hojně navštěvovanému zahradnictví, ale má také koupaliště s písčitou pláží a stejnojmenným názvem.

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska je největší oblast pohyblivých písků v Polsku, která se nachází na hranici Slezské vrchoviny a Olkuszské pahorkatiny. Poušť má 32km²!

Osvětim adresa

Nejnovější komentáře

Osvětim pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Super last minute wyjazd jutro // Webdesign: Poradnyweb.cz