Koncentrační tábor Dachau - informace, historie

Koncentrační tábor Dachau byl prvním nacistickým koncentračním táborem, který byl zřízený v roce 1933, krátce po nástupu Adolfa Hitlera k moci.

Koncentrační tábor Dachau

Koncentrační tábor Dachau byl prvním nacistickým koncentračním táborem, který byl zřízený v roce 1933, krátce po nástupu Adolfa Hitlera k moci. Nacházel se v blízkosti města Dachau, asi 16 km severozápadně od Mnichova, v Bavorsku. Dachau sloužil jako model pro další koncentrační tábory a stal se symbolem nacistického represivního systému. Jeho původním účelem bylo internovat politické odpůrce, zejména komunisty a sociální demokraty, avšak postupem času se jeho funkce rozšířila na zadržování Židů, Romů, homosexuálů, svědků Jehovových, válečných zajatců a dalších skupin, které nacisté považovali za „nepřátele státu“.

Otevírací doba

Pamětní místo je otevřeno denně od 9:00 do 17:00 .
Pamětní místo je 24. prosince uzavřeno.

Uzavření areálu krematoria v 16:45 hodin .

Správa, archiv a knihovna

Administrativní kanceláře památníku koncentračního tábora Dachau se nacházejí ve východním křídle bývalé budovy údržby. Personál je přítomen od pondělí do pátku mezi 8:00 a 17:00 .

po předchozí registraci Archiv knihovna a otevřeny pro veřejnost od Památníku jsou úterý do pátku mezi 9:00 a 17:00.

Vstupenky a ceník

Vstup je zdarma. Není nutná předchozí domluva.

Pokud plánujete k cestě k Pamětnímu místu použít auto nebo motorku, vezměte prosím na vědomí, že za použití parkoviště jsou účtovány poplatky .

Založení a účel tábora

Dachau byl otevřen 22. března 1933 jako první stálý koncentrační tábor pod vedením Heinricha Himmlera, který tehdy působil jako policejní prezident Mnichova. Zpočátku byl tábor určen především pro politické vězně, ale brzy se stal místem pro perzekuci mnoha dalších skupin, včetně lidí označených za „asociály“ nebo „nepřátele státu“.

Život a podmínky v táboře

Podmínky v Dachau byly od počátku brutální. Vězňové byli podrobeni tvrdé nucené práci, nedostatku jídla, špatné hygieně a krutému zacházení ze strany dozorců SS. Tábor se také stal místem pokusů na lidech, včetně experimentů s malárií, hypotermií (podchlazením) a dalšími nelidskými procedurami, které měly přinést „vědecké“ poznatky pro nacistickou armádu.

V Dachau bylo zřízeno i několik trestních bloků, kde byli vězni umisťováni do izolace, vystaveni bití, hladovění nebo jiným formám mučení. Tresty zahrnovaly i popravy, například zastřelením nebo oběšením.

Plynové komory a vyhlazování

Dachau nebyl přímo vyhlazovacím táborem jako Auschwitz-Birkenau, Treblinka nebo Sobibor. Plynové komory zde byly postaveny, avšak zůstává otázkou, zda byly používány k masovému vyhlazování. Nicméně, mnoho vězňů bylo popraveno jinými způsoby, zemřelo na následky vyčerpání, nemocí nebo brutálního zacházení. Dachau se postupně stal místem, kde nacisté systematicky likvidovali nepohodlné osoby.

Osvobození a následky

Dachau byl osvobozen 29. dubna 1945 americkými vojsky, která zde objevila více než 30 000 přeživších vězňů. V táboře byly také nalezeny důkazy o masových vraždách, včetně mrtvých těl, která byla ještě v okamžiku osvobození pohřbívána, a krematorií, kde byly oběti spalovány.

Američtí vojáci při osvobození našli tábor přeplněný, a navíc bylo objeveno několik hromadných hrobů a vlak plný mrtvol – transport vězňů, kteří zemřeli během evakuace z jiných táborů. Obrazy z Dachau otřásly světovou veřejností a sloužily jako důkazy o nacistických zločinech během norimberských procesů.

Památník a muzeum

Dnes je Dachau památníkem a muzeem, které slouží jako připomínka nacistických zločinů a obětí holokaustu. Návštěvníci zde mohou vidět zachovalé části tábora, včetně krematorií, vězeňských bloků, a památníků obětem. Muzeum nabízí vzdělávací programy, historické expozice a svědectví přeživších, které pomáhají zachovat vzpomínky na hrůzy, které se zde odehrály.

Dachau je dnes symbolem varování před totalitarismem, nesnášenlivostí a lidským utrpením, a připomíná důležitost ochrany lidských práv.

Adresa a mapa

Komentáře

Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Další koncentrační tábory

Nejnovější komentáře

Další tipy na výlety

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Wrocław (Vratislava) – co vidět?

Co vše vidět ve Wroclavi? Zkuste najít všechny trpaslíky, dát si oběd na rynku a odpoledne se projděte po zoo.

Western Camp Resort

Western Camp Resort

Western Camp Resort je stylizovaný do klasické westernové vesnice z amerického divokého západu.

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou

Romantická noc pro dva s vířivkou – procházka, večeře na terase, odpočinek v jacuzzi s šampaňským? Tohle zažiješ na polských Maledivách.

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav (Vratislava) – Afrykarium

Zoo Wroclav – Zoo je skvěle udržovaná a nabízí nespočet možností, jak strávit den v příjemném prostředí. Otvírací doba, vstupenky, ceník zde.

Chocholowskie termy

Chocholowskie termy

Chocholowskie Termy jsou ideálním místem pro relaxační a zábavný den plný vodních radovánek a wellness zážitků, ať už plánujete rodinný výlet nebo romantický pobyt pro dva.

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark a termy Zakopane (Termy Zakopiańskie)

Aquapark Zakopane je skvělým místem pro celodenní výlet plný zábavy, relaxace a nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Polská vesnice Olza není v hledáčku čechů jen kvůli jeho hojně navštěvovanému zahradnictví, ale má také koupaliště s písčitou pláží a stejnojmenným názvem.

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska je největší oblast pohyblivých písků v Polsku, která se nachází na hranici Slezské vrchoviny a Olkuszské pahorkatiny. Poušť má 32km²!

Osvětim adresa

Nejnovější komentáře

Osvětim pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). Super last minute wyjazd jutro // Webdesign: Poradnyweb.cz