Auschwitz I - Osvětim: Auschwitz - Birkenau
Auschwitz I byl původní a hlavní tábor (tzv. Stammlager) nacistického koncentračního a vyhlazovacího komplexu Auschwitz
Auschwitz I
Auschwitz I byl původní a hlavní tábor (tzv. Stammlager) nacistického koncentračního a vyhlazovacího komplexu Auschwitz, který se nacházel v polském městě Osvětim (německy Auschwitz). Tábor byl založen v květnu 1940 a původně sloužil jako vězeňský tábor pro polské politické vězně. Postupem času se rozrostl do podoby rozsáhlého systému táborů, zahrnujícího také Auschwitz II – Birkenau a Auschwitz III – Monowitz.
Struktura a účel tábora
Auschwitz I byl zřízen v bývalých polských vojenských kasárnách a jeho struktura je typická pro koncentrační tábory – bloky z červených cihel, obehnané ostnatým drátem. Během jeho provozu se zde nacházelo několik administrativních budov, vězeňských bloků, skladišť a popravních zařízení.
Hlavním účelem tohoto tábora bylo původně zadržení a zastrašení polské opozice proti německé okupaci. Později se tábor stal jedním z klíčových míst, kde nacisté prováděli masové vyhlazování vězňů, zejména Židů, ale také Romů, sovětských zajatců, homosexuálů a dalších skupin.
Známé symboly a místa v táboře
Brána s nápisem „Arbeit macht frei“: Tento ironický a cynický nápis, který znamená „Práce osvobozuje“, se nachází nad vstupní branou do tábora. Stal se jedním z nejznámějších symbolů nacistické propagandy, která lživě tvrdila, že vězni se mohou prací vykoupit ze svých utrpení. Realita v táboře byla však úplně jiná.
Blok 11: Tento blok, známý také jako „Blok smrti“, sloužil jako vězeňská sekce pro politické vězně a další vězně, kteří byli považováni za extrémně nebezpečné. V suterénu bloku se nacházely malé cely, kde byli vězni drženi v nelidských podmínkách, často před popravou. Mezi mučením zde docházelo i k používání hladových cel a cel, kde byli vězni nuceni stát po dlouhou dobu.
Popravčí zeď: Na nádvoří mezi bloky 10 a 11 se nacházela popravčí zeď, kde byli vězni popravováni zastřelením. Vězni, kteří porušili táborová pravidla, nebo byli považováni za hrozbu, byli zde veřejně popravováni jako prostředek zastrašování ostatních.
První pokusy s cyklonem B: Právě v Auschwitz I se nacisté rozhodli vyzkoušet vraždění pomocí jedovatého plynu cyklon B. První pokusy byly provedeny na sovětských válečných zajatcích a židovských vězních v roce 1941. Tyto pokusy vedly k masovému používání plynu v Auschwitz II – Birkenau, kde byly postaveny speciální plynové komory a krematoria.
Nemocniční bloky a lékařské experimenty: V Auschwitz I se prováděly i nelidské lékařské experimenty na vězních, z nichž některé byly vedeny známým nacistickým lékařem Josefem Mengelem. Experimenty zahrnovaly pokusy na dvojčatech, sterilizaci žen a testování různých lékařských postupů bez anestetik.
Dnešní stav
Dnes slouží Auschwitz I jako muzeum a památník obětem holokaustu. Návštěvníci zde mohou vidět dochované budovy a expozice, které dokumentují hrůzy nacistické okupace a genocidy. Expozice obsahují osobní předměty vězňů, fotografie, dokumenty a různé artefakty, které slouží k tomu, aby připomínaly nesmírné utrpení těch, kteří byli v táboře uvězněni.
Auschwitz I je klíčovou součástí památníku, který je místem historického významu, ale také symbolem lidského utrpení a nebezpečí nenávisti a netolerance.
Komentáře
Chcete pomoci naplánovat výlet nebo koupit ubytování? Napište mi mail (vita@polske-maledivy.cz) pomůžu Vám.
Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.